فوم

امروزه در کشور از بلوک سقفی در ساخت سقف‌های پروژه ساختمانی استفاده می‌شود. بلوک‌های سقفی در انواع مختلف همچون سیمانی، سفالی، گچی و یونولیتی تولید می شود. بلوک سقفی به عنوان قالب استفاده می‌شود. در نتیجه در وزن سقف و ساختمان تاثیرگذار است. وزن عددی هر بلوک, بار مرده ساختمان را افزایش می دهد و به همین دلیل سبب افزایش میزان مصالح به کار رفته در ساختمان می گردد.

فوم یا یونولیت سقفی، بلوک‌هایی از جنس پلی‌استایرن هستند، که به جای بلوک‌های سقفی سیمانی و انواع مشابه آن استفاده می‌شود. یونولیت‌های سقفی از جنس پلی‌استایرن انبساطی هستند،که از فرآیندهای پتروشیمی تهیه می‌شود. استفاده از فوم‌های سقفی وزن سازه را تا ۱۵۰ کیلو در هر متر مربع نسبت به بلوک سیمانی کاهش می‌دهد. این کاهش وزن ساختمان در متراژهای بالا قابل توجه است. استفاده از فوم‌های سقفی مزایای بسیاری دارد. در زیر به بعضی از این محاسن اشاره شده است.

کاهش حجم بتن

سرعت و سهولت در اجرای سقف

صرفه جویی در زمان اجرا و کاهش دستمزد

سبکی فوم‌های سقفی و کم شدن وزن ساختمان

حمل و نقل سریع و آسان

نبود ضایعات و پرت در حمل و نقل

عایق رطوبت، حرارت و صدا

قابل استفاده با انواع تیرچه

افزایش عمر مفید ساختمان

پایداری در برابر زلزله

 

اندازه فوم‌های سقفی

یونولیت به صورت بلوک های سقفی و ورق با ضخامت و دانسیته های مختلفی تولید می گردد. طول فوم‌های سقفی ۲۰۰ سانتی‌متر و عرض آن ۵۰ سانتی‌متر است. ضخامت این یونولیت‌ها نیز در دو اندازه ۲۵ و ۲۰ سانتی‌متر است.

۲۰۰×۵۰×۲۵

۲۰۰×۵۰×۲۰

در دو لبه فوقانی یونولیت، پخی به ارتفاع ۵ و قاعده ۵ سانتی متر به منظور تسهیل در عبور بتن به داخل تیرچه‌ها وجود دارد. در قسمت زیرین بلوک‌ها، شیارهای به شکل ذوزنقه به منظور کچ‌کاری تعبیه شده است. در کناره‌های قسمت زیرین نیز دو نشیمن برای قرارگیری بر روی تیرچه قرار دارد.

برای اطلاع از قیمیت یونولیت سقفی به قسمت قیمت محصولات مراجعه کنید